We wczorajszym wpisie na temat obfitości zalet, jakie posiadasz (KLIKNIJ, JEŚLI NIE CZYTAŁAŚ), zwróciłam Ci uwagę na przeszkody, które mogą utrudniać Ci dostrzeganie Twoich atutów. Zdaję sobie sprawę, że czasem jednym z takich ograniczeń jest brak odpowiedniego słownictwa.
Nie masz do siebie słów?
Słyszysz może nieraz, jak ktoś Ci mówi, że jesteś fajna, ale co to tak właściwie znaczy. Słowo „fajna” to worek, w którym można zmieścić wszystko i tak właściwie ono nie mówi o Tobie nic konkretnego.
W dzisiejszym ćwiczeniu będziesz miała okazję wykonać wachlarz :). To będzie wachlarz, którym będziesz mogła z dumą wachlować się jak dama. Wachlarz będzie Ci przynosił orzeźwienie, bo będzie bardzo szeroki i – co najważniejsze – będziesz miała na nim wypisane swoje zalety.
To będzie taka prosta harmonijka, która – mam nadzieję – przyczyni się to Twojego poczucia wewnętrznej harmonii. Tak, abyś doświadczała na co dzień, że wszystko w Twoim życiu gra :).
Wachlarz Zalet w kilku krokach
Dobra, oderwijmy się od tych inspirujących metafor i do dzieła!
POBIERZ PDF, w którym znajdziesz wiele przymiotników przypisanych do poszczególnych liter alfabetu.
(Swoją drogą, jak znasz jakąś nazwę zalety, cechy charakteru albo nawet wyglądu zewnętrznego, która zaczyna się na literkę „J” jak „Janina”, to daj mi koniecznie znać, bo mnie nic nie przyszło do głowy – obiecuję nagrodę niespodziankę!!!)
Kolejność czynności jest taka:
1. Zakreśl na czerwono cechy, które najlepiej Ciebie określają.
2. Zakreśl na niebiesko inne ważne cechy, które Cię określają, choć masz poczucie, że nie zawsze taka jesteś, tylko czasami.
Tak, jak pisałam wczoraj, jesteś żywą istotą, które wymyka się sztywnym ramom. Masz prawo czasem być taka, a czasem inna. To różne sytuacje wpływają często na to, jak reagujemy i jakie jesteśmy. (Nawiasem mówiąc, warto badać te konteksty, w których czujemy się dobrze i w których naturalnie objawiają się nasze pozytywne cechy).
Nie bój się zakreślać synonimów, dzięki temu poznasz wiele nowych przydatnych określeń, pozwalających Ci myśleć i mówić dobrze o sobie. W ten sposób stworzysz elementarz Twoich zalet.
3. Przepisz wszystkie zakreślone cechy JEDNA POD DRUGĄ na osobną kartkę.
Jeśli się nie zmieszczą, to świetnie! Broń Boże, nie rób drugiej kolumny na tej samej kartce, tylko weź kolejną i pisz dalej w jednym słupku.
4. Zrób z kartki harmonijkę.
Gdy zbierzesz razem wszystkie zgięcia z jednej strony, a rozszerzysz z drugiej, powstanie Wachlarz Twoich Zalet. (Przepraszam za brak precyzji w tym punkcie instrukcji :). Ufam, że wiesz, o co mi chodzi. Na pewno robiłaś takie wachlarze, gdy byłaś mała 🙂 ).
UWAGA! Wachlarz Zalet można ozdobić kredkami, farbami, naklejkami. Warto to jednak zrobić przed złożeniem kartki z wypisanymi zaletami w harmonijkę.
Jestem pewna, że Twoje dzieci będą zainteresowane robieniem wachlarza z Tobą, więc przygotuj dodatkowe kartki i dobrze się razem bawcie. Już nie masz wymówki, że dzieci Ci nie pozwalają zrobić zadania :). Piszę z przymrużeniem oka, nie traktuj tego osobiście – jaki jest los matki małych dzieci, dobrze wiem :).
5. Zadanie z gwiazdką – o, taką * (polecam robić, gdy dzieci śpią albo bawią się z tatą).
Spróbuj przyporządkować wszystkie wybrane przez Ciebie cechy z punktu 1. i 2. do poniżej wymienionych grup. Dzięki temu możesz uświadomić sobie, która z tych sfer jest Twoją szczególnie mocną stroną:
- cechy dotyczące WYGLĄDU
- cechy dotyczące SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ
- cechy dotyczące INTELEKTU
- cechy dotyczące SFERY EMOCJONALNEJ
- cechy dotyczące SIŁY WOLI
- inne cechy (może masz pomysł na stworzenie osobnej grupy Twoich zalet, które coś łączy)
6. Zadanie z dwoma gwiazdkami – o, takimi ** (gwarancja dodatkowych owoców wykonania tego ćwiczenia).
Zbadaj konteksty, które wydobywają z Ciebie to, co najlepsze.
- W jakich warunkach objawiają się najczęściej Twoje zalety?
- Co sprawia, że masz ochotę być dobra?
- Co możesz zrobić dziś, by zadbać o takie warunki, w których objawią się Twoje dobre cechy charakteru/wyglądu etc.?
Zastanów się, kiedy Twoje zalety zamieniają się w wady.
- Jaka może być ich negatywna skrajność?
- W jakich sytuacjach możesz być narażona na to, że popadniesz w tę skrajność?
- Jak możesz się chronić przed tym, by w tę skrajność nie wpadać?
Moja Droga! Życzę Ci miłej zabawy. Zapraszam Cię do GRUPY: MAMO, ODKRYJ SWOJE MOCNE STRONY. Po niedzieli możesz podzielić się tam swoimi obserwacjami z ćwiczenia, a nawet jeśli go nie zrobisz (odradzam taki scenariusz), będziesz mogła poobserwować, jak radzą sobie z wyzwaniem inne mamy. Od poniedziałku do środy pojawiają się w grupie także mikro zadania, które pozwalają przynajmniej liznąć temat.
A teraz w komentarzu, napisz mi, czy robiłaś w dzieciństwie harmonijkowe wachlarze i czy masz ochotę wrócić na chwilę do tamtych czasów, wykonując to ćwiczenie?